TOROCKÓ-RIMETEA:
A legszebbnek tartott erdélyi település Kolozsvártól délre, az Erdélyi-Szigethegység keleti részében, a Székelykő és az Ordaskő vonulatának völgyében fekszik.
..."Ezer esztendeje, hogy Erdélymagyar uralom alá jutott, és a magyar uralom kezdete egyúttal Erdély kultúrális életének kezdetét is jelenti."
Kós Károly: Erdély kövei beszélnek (forrás)
A nagyközség délről a Kőközi-szoroson, északról a Borrévi-szoroson át közelíthető meg.
A VII-VIII. században szlávok telepedtek le a környéken. Ők kezdték el a vasbányászatot. A helység neve is tőlük származhat: toroszkő, troksz szavak vaskövet, vassalakot jelentenek.
A honfoglaláskor magyarok szállták meg a medencét, később a gyorsan gazdagodó Toroczkay-család német vasműveseket hívott a vidékre.
A 15. század végén Torockón már virágzott a vasipar, a falu fő jövedelemforrását a vasbányák, hámorok (kalapácsmalom) és a vasáruval való kereskedés jelentette. A jómódú bányásztelepülés lakói századokon át küzdöttek a földesúr–jobbágy viszony megszüntetéséért, s minden eszközzel megpróbálták elérni településük függetlenségét. Ennek érdekében álltak 1514-ben Dózsa seregeinek oldalára a torockószentgyörgyi vár kapuinak megnyitásával, s később, szintén a jobbágyság alóli felszabadulás reményében támogatták II. Rákóczi Györgyöt a lengyel koronáért vívott harcban.
A település fölé emelkedő 1128 m magas Székelykő jellegzetes formája miatt "Torockón kétszer kel fel a nap", írja Jókai az "Egy az Isten" című regényében.
A szikla nevének eredete a tatárjárás idejére tehető: az ostrom alól a falutkézdi székelyek mentették fel, akik ennek fejében megkapták a hegytetőn akkoriban álló várat és annak környékét.
Jelene
A Torockói-medencében, a Székelykő lábánál fekvő falu központja, Torockó főtere, nemrég Europa Nostra díjban részesült.
Torockó központjában áll az unitárius templom, és a legtöbb látnivaló is itt van, de nem mindennapi látvány maga a falu sem, fehérre festett kis házaival és a drámaian fölé magasodó Székelykővel.
Torockó másik nevezetessége különlegesen gazdag, díszes népviselete, amelynek ékes darabjait a Néprajzi Múzeumban lehet megtekinteni.
Érdemes kirándulni TorockószentgyAµrgyre, felkeresni az unitárius templomot és a Torockó-i vár romjait.
A falu ékességeit, a festett bútorokat, a páratlan torockói népviseletet, a csodálatos kézimunkákat megcsodálhatjuk úgy a múzeumban, mint a legtöbb vendégfogadó családnál is.
Torockó igen sok látnivalót kínál:
- a Néprajzi Múzeumot, amelyben a vasművesség tárgyai, a festett bútorok valamint a torockói népviselet tekinthető meg
- az 1723-ban épült vízimalmot
- az unitárius templomot
- egy magángyűjteményt, ahol a népviseletet és a torockói varrotasokat tekintheti meg a kedves utazó